צריח מדיה לוגו שקוף

הקטנת תמונות

הקטנת תמונות | צריח מדיה

אחד המדדים החשובים של קידום אתרים הוא זמני טעינה מהירים. כלומר, אתר שעולה בקלות, 2 שניות לכל המאוחר. תמונות בעלות משקל כבד או רזולוציה גבוהה, עלולים לעכב את זמני טעינת האתר מכיוון שהדפדפן זקוק לטעינה מלאה של התמונות כדי להציג את קבצי האתר עבור הגולשים.  במדריך הבא נדבר על הקטנת תמונות, הן מבחינת משקל התמונה והן מבחינת רזולוציה באמצעות 2 כלים מרכזיים בשימוש חינמי, וגם טיפים נוספים עבור חיסכון בזמני טעינת האתר. 

הקטנת תמונות עם tinypng

למי שלא מכיר tinypng הוא הכלי הפופולרי בעולם להקטנת משקל תמונות. באמצעות הכלי ניתן להקטין 20 תמונות בו זמנית במשקל כולל של עד 5MB ולחסוך משקל עצום עבור התמונות טרם יעלו לאתר. בגרסת הפרימיום של tinypng ניתן לעלות תמונות אף בגודל מקסימלי של 75MB. השימוש בכלי הוא פשוט. יש לגרור תמונות למסך כיווץ התמונות, או לחילופין לבחור תמונות מתוך תיקיית הקבצים אצלכם במחשב. 

tinypng צילום מסך

עם הקטנת התמונות, הכלי יציג לכם את גודל התמונה המקורית ולצד זה את התמונה בגרסתה החדשה המכווצת יותר כולל אחוזי חיסכון של נפח משקל התמונה שהכלי חסך עבורכם. 

כאן המקום לציין כי חשוב לשמור על איזון בין איכות התמונות לבין משקלם. כלומר, למרות החשיבות המרובה של תמונות בעלי משקל קל וחסכוני, יש לתת דגש כך שלמרות החיסכון התמונות לא יראו מפוקסלות מידי או מטושטשות אשר עלולות לפגוע בחווית המשתמש באתר שלכם. 

הקטנת רזולוציית תמונות

לא תמיד ניתן להגיע למשקל תמונה קל למרות הניסיון לכווץ את משקל התמונות. הסיבה לרוב היא רזולוציה רחבה מידי, כך שלמרות כיווץ התמונות, עדיין משקל התמונה יישאר כבד. בדיוק עבור זה יש את הכלי החינמי של resizenow שמאפשר גם הקטנת רזולוציה לתמונה וגם הקטנת משקל התמונה. 

resizenow צילום מסך

השימוש בכלי resizenow פשוט ובדומה ל-tinypng. יש לבחור את התמונות מתוך תיקיית הקבצים במחשב, יש לסמן את רזולוציית היעד וללחוץ על RESIZE. ההמלצה היא לבחור רזולוציה נמוכה של 600 פיקסלים, כדי לקבל משקל קל יותר. 

הקטנת תמונות בוורדפרס עם תוספים

לא אחת בעלי אתרים נחשפים לעובדה שיש לחסוך במשקל התמונות עבור גוגל, רק לאחר שהתמונות כבר קיימות באתר. כאשר מדובר על גלריית תמונות גדולה, לא תמיד מתאפשר להוריד את התמונות, לכווץ אותם ולעלות אותן מחדש בייחוד לא כאשר גם התמונות כבר תפסו מיקומים בגוגל. במקרה כזה הפתרון הוא להשתמש בתוספים ייעודיים עבור הקטנת משקלי התמונה. 

תוסף Imagify – הוא תוסף מצוין עבור הקטנת תמונות, כאשר לתוסף גרסה חינמית המתאימה עבור אתרים קטנים וגרסת פרימיום של כמה דולרים בודדים שיכולה להספיק גם עבור אתרים בסדר גודל בינוני-גדול. היתרון של התוסף שהוא שומר על ה-URLים של התמונות כפי שהם. בנוסף התוסף נותן לכם מידע אודות כמות החיסכון הפוטנציאלי ואף טיפים נוספים עבור SEO כמו למשל טיפול בתמונות ללא אלטים (תיאורי תמונה). 

תוספי CDN – בקצרה: CDN (קיצור של Content Delivery Network) הוא רשת שרתים הפרוסה ברחבי העולם, כאשר הרשת שומרת מטמון ובכך חוסכת קריאה מחדש לקבצי התמונות בכל כניסה חדשה של לקוח לאתר. 

אחד התוספים שעושים את זה מצוין הוא התוסף LiteSpeed Cache שמאפשר בין היתר גם CDN עבור תמונות. 

חיסכון בזמני טעינת העמוד

טיפ נוסף וחשוב שכדאי להכיר, הוא הנושא של טעינה מאוחרת של תמונות. המטרה המרכזית היא לטעון מראש את כל העמוד באתר, אלא ראשית לטעון את החלק העליון של העמוד (המוצג לגולש) ולהציג את התמונות רק בעת הגלילה. הרווח הוא כמובן קריאה מאוחרת לתמונות וחיסכון עצום בזמני טעינת האתר. זו טכניקה מוכרת ויעילה עבור קידום אורגני. 

תוסף a3 Lazy Load – התוסף a3 Lazy Load הוא תוסף חינמי שזה בדיוק כל מטרתו – טעינה מאוחרת לתמונות. בהגדרות התוסף תוכלו להפעיל או לכבות טעינה עצלה של תמונות, לבחור האם לכלול סקריפטים, סרטוני יוטיוב ועוד. 

תוסף WP-ROCKET – יש לתוסף גם גרסה חינמית, אך מרבית הפעולות חסומות ופתוחות רק עבור משתמשי פרימיום (בעלות של כ-99$ בשנה). בהגדרות הפרימיום יש גם אפשרות לטעינה עצלה של תמונות. 

כמה מילים לסיכום

הקטנת תמונות הוא חלק חשוב באופטימיזציה של אתר עבור דירוג גבוה בתוצאות החיפוש של גוגל. רצוי להקטין תמונות עוד בטרם העלאתם לאתר, ורק במידה וקיימים באתר מאות תמונות שלא ניתן להוריד, לכווץ ולעלות מחדש רק אז לעשות שימוש בתוספים ייעודים.

טעינה מאוחרת של תמונות, היא חשובה גם במידה והעלאתם לאתר את התמונות מכווצות או מוקטנות, עדיין התוסף יכול לשפר ביצועים בעת טעינת האתר. 

לכל שאלה, לכל דבר אנחנו צריח מדיה ואנו כאן זמינים עבורכם 🙂 

מאמרים ומדריכים נוספים בצריח מדיה

צריח מדיה | אייקון
אנחנו צריח מדיה
ומה שאנחנו עושים הכי טוב זה לבנות אסטרטגיה חדה, בועטת ומבדלת שמתאימה בדיוק לעסק שלכם.
שתפו:
השאירו פרטים
מה חדש באתר?
נדבר בוואטסאפ
1
אני זמין עבורכם :)
היי, אני שלמה ואני כאן כדי לסייע :)
איך אוכל לעזור?
Call Now Button