צריח מדיה לוגו שקוף

הנגשת אתרים

הנגשת אתרים | צריח מדיה

חוק שוויון זכויות לכולם אומר, שכל בעל אתר מחויב להנגיש את האתר שלו עבור כולם. ועל פניו החוק הוא הגיוני ביותר. כולם צריכים ליהנות במידה שווה מחווית גלישה באתרים אינטרנט, גם בעלי מוגבלויות שונות כמו אנשים כבדי שמיעה, ליקוי ראייה ואנשים עם קשיי מוטוריקה בידיים. 

אבל כמו בחוקים רבים אחרים, גם כאן יהיו אנשים "טובים" שינצלו את החוק לרעה, בעיקר עורכי דין שמהלכים אימים על בעלי אתרים ומפזרים מכתבי תביעות אזרחיות לכל עבר במטרה לסחוט את בעלי האתרים בעוד קנס מיותר, שעל פי רוב בעלי האתרים לא יודעים להתעסק באתר ולהתאים את הנגישות הנדרשת על פי חוק או במקרים אחרים בהם בעלי האתרים כלל לא היו מודעים לקיומו של החוק.

למרבה הצער, בחלק גדול מהמקרים האנשים הללו ניצחו בתביעות וגרפו לכיסם סכומי עתק עבור אי ידיעת החוק או אי טיפול בנגישות האתר.

משכך, המחוקק הישראלי הבין שישנה בעיה בחוק בתצורתו, ובהתאם לכך הוציא המחוקק את תיקון חוק נגישות האתרים, שבה נעשה תיקון מסוים ומעתה לא כל בעלי האתרים מחויבים להנגיש את האתר, אלא רק אלו העומדים בקריטריונים, וגם במקרה של טעות שבעל האתר לא ביצע או לא ידע על החוק, ניתן זמן ראוי של 60 ימים לתיקון האתר.

במאמר הבא נדבר על הנגשת אתרים, מהות החוק ואיך מנגישים את האתר שלכם בצורה פשוטה תוך פחות מ-3 דקות.

מהות חוק הנגשת אתרים וסוגי ההנגשה

כאמור, מטרת החוק נעשתה מתוך מקום שיוויני, אך הביצוע לא הושלם כראוי עקב ניצול לרעה של החוק ע"י מספר אנשים ועורכי דין. ואלו תמצית דברי החוק:

 • כל עסק עם מחזור מעל 100,000 ש"ח בשנה או עוסק מורשה, מחויב להנגיש את האתר או אפליקציה שלו לכולם. פחות ממחזור העסק הנ"ל, אין חובה להנגיש את האתר. 
 • ישנם מקרים חריגים שניתן לקבל פטור, כמו למשל אתרים שנוצרו לפני 2014 ויש להם באתר נגישות ברמה A (ולא AA כמפורט בחוק), או למשל אתרים שמצריכים כניסה לאתר באמצעות אזור אישי עם סיסמה וכאשר ישנה מגבלה של עד 500 איש בכל רגע נתון ועוד מספר פטורים אותם ניתן לעיין במסמך המצורף כאן למטה. הפטורים הנ"ל הם תקופתיים וצריך לחדש אותם מידי 3 שנים.
 • הנגשת אתרים כוללת בתוכה: הקראת טקסטים, ניגודיות, הגדלה והקטנת פונטים, התאמות קישורים, מעבר בין שדות באמצעות טאבים, הנגשת כתוביות בסרטונים (עבור עסקים עם מחזור מעל 5 מיליון שח) ועוד.
תוספי הנגשת אתרים

תוספים להנגשת אתרים בוורדפרס

ישנם מספר תוספים, חלקם ישראלים, רובם חינמיים שניתן להנגיש איתם את האתר בקלות ותוך מספר דקות:

 • תוסף enable – הוא תוסף ישראלי חינמי בקוד פתוח שמאפשר הנגשת אתרים בין היתר גם לוורדפרס.
  יש צורך ברישום מוקדם ע"מ לקבל קוד רישיון והפעלתו באתר.
  התוסף מאפשר שינוי ניגודיות צבעים, ניווט מקלדת, ביטול אנימציות, היפוך צבעים, הדגשת כותרות וקישורים, הגדלת והקטנת פונטים, מצב קריאה ועוד.
 • תוסף One Click Accessibility – גם הוא תוסף חינמי בקוד פתוח שמאפשר מספר פיצ'רים קלים לשימוש עבור הנגשת האתר. אין צורך ברישום.
  התוסף כולל הגדלת והקטנת פונטים, שינוי גוונים, ניגודיות, הדגשת קישורים, פונט קריא ועוד. כמו כן ישנם מספר הגדרות נוספות אותם ניתן להגדיר בלשונית התוסף בלוח הבקרה.
 • תוסף WP Accessibility – גם הוא תוסף חינמי בקוד פתות שמאפשר הנגשת אתר בקלות וכן דגש על הנגשת תמונות בתוך האתר.
  התוסף כולל הדגשת קישורים ופונטים, טקסטים ומאפיינים לתמונות, תוויות לשדות טופס, ניגודיות צבעים ועוד.
נגישות באתר

התקנת התוספים

יש לגשת אל לשונית תוספים בלוח הבקרה, להקליק על תוסף חדש, ובצד שמאל בשורת החיפוש להזין Enable Accessibility. 

עם הזנת החיפוש, יוצגו לכם מספר תוצאות. יש לבחור בתוסף הרצוי ולבצע התקנה של התוסף. אם בחרתם בתוסף enable, יש לבצע הרשמה ולהזין את קוד הרישיון בלשונית התוסף בצד ימין.

ברוב התוספים ניתן להתאים מספר הגדרות נוספות, יש לבצע את ההתאמות הנדרשות ולבדוק תקינות באתר.

מקווה שעזרתי לכם. אני כאן לכל שאלה 🙂

תמצית החוק:

הצהרת נגישות

בנוסף להנגשת אתרים, עליכם להוסיף עמוד באתר בו תפרטו על סוג הנגישות ואופי הנגישות בהם האתר עושה שימוש. תוכלו לקרוא עוד במדריך הצהרת נגישות המלא באתר, או לחילופין להוריד את קובץ הצהרת נגישות לדוגמא.

מדריכים ומאמרים נוספים באתר:

אין לראות במידע המובא כאן בעמוד או בסרטון מידע מחייב ע"פ חוק, וכן המידע אינו משמש תחליף לייעוץ משפטי.

צריח מדיה | אייקון
אנחנו צריח מדיה
ומה שאנחנו עושים הכי טוב זה לבנות אסטרטגיה חדה, בועטת ומבדלת שמתאימה בדיוק לעסק שלכם.
שתפו:
השאירו פרטים
מה חדש באתר?
נדבר בוואטסאפ
1
אני זמין עבורכם :)
היי, אני שלמה ואני כאן כדי לסייע :)
איך אוכל לעזור?
Call Now Button